AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Cadı ve Büyücü Yasaları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Corey Wilde
Admin I Biçim Değiştirme Profesörü I Aritmansi Profesörü
avatar

Koç Yılan
Mesaj Sayısı : 40
Kayıt tarihi : 22/01/11
Nerden : Godric's Hallow

MesajKonu: Cadı ve Büyücü Yasaları   Salı 26 Nis. 2011 - 16:01

İlk büyü yasa kitabı 1324 yılında Clark Endrio tarafından yazılmıştır. Yirmi beş maddeden oluşan büyü yasaları kitabında günümüze kadar -zamana ayak uydurma amacı dışında- bir değişiklik yapılmamıştır.

Yasa kitabındaki yirmi beş temel madde şunlardır:

1)Her büyücünün sahip olduğu sosyal ve siyasal haklar vardır. Hiç kimse bu haklara müdahale edemez.

2)Büyücülerin sahip olduğu haklar eşittir. Safkan, melez ya da mugglelardan doğmalar arasında ayrım yapılmaz.

3)Büyücülerin mugglelar arasında yaşaması özel durumlar dışında yasaktır.

4)Hiçbir büyücü hiçbir mugglea büyücü olduğunu söyleyemez. Bunun için bakanlıktan özel izin alınması gerekir.

5)Hangi sebep altında olursa olsun bir mugglea karşı büyü yapmak kesinlikle yasaktır. Bu suçu işleyen büyücü mahkeme tarafından ağır cezaya çarptırılır.

6)Tüm büyücülerin bildiği üç affedilmez lanet vardır. Bakanlık tarafından yetki verilmediği sürece bu büyülerin kullanılması kesinlikle yasaktır. Yetki verilmeden bu büyüyü kullanan kim olursa olsun cezası çok büyük bir büyücü hapishanesi olan Azkaban'a kapatılmaktır.

7)Hiç bir büyücü diğerinin büyü güçlerine el koyamaz(ememez). Böyle bir durum olursa suçu işleyen büyücünün büyü güçlerine sonsuza kadar el konulur ve o kişi büyücü dünyasından men edilir.

8 ) On yedi yaşından küçüklerin okul dışında büyü yapması kesinlikle yasaktır. Zorunlu durumlar dışında on yedi yaşından küçük öğrenci okul dışında büyü yaparsa, öğrenci okuldan atılabilir.

9)Ev cinleri büyücülere hizmet eden yaratıklardır ve hiçbir büyücü ev cinini kendi çıkarı için kullanamaz. Bu suçu işleyen kişinin ev cinine el konulur.

10) On yedi yaşından küçük bir çocuğa hortkuluğun ne olduğundan bahsedilemez. Çünkü hortkuluklar yetişkin büyücülerin bile kafasını karıştırıp ınları karanlık tarafa çekecek kadar karanlık büyülerle doludur.

11)Animagus olmak istenilen anda, istenilen hayvana dönüşebilmektir. Fakat animagus olmanın belli kuralları vardır. Animagus olmak isteyen kişi adını, dönüşmek istediği hayvanı ve vücudundaki izleri bakanlığa kaydettirmek zorundadır.

12)Her büyücünün kendine ait özel hayatı vardır. Hiç bir basın-yayın aracı bu özel hayata müdahale edemez. Özel hayatına müdahale edilen büyücü şikayetçi olduğu takdirde, bakanlık mahkemesi gerekli cezayı verir.

13)Bakanlıkta çalışan büyücülerin ne şekilde olursa olsun rüşvet alması yasaktır. Böyle birşey farkedilirse, rüşvet alan görevli görevden alınır.

14) Büyücülerin evcil hayvan olarak ejderha beslemesi yasaktır. Çünkü ejderhalar çok büyük ve vahşi yaratıklardır. Bu da büyücülerin muggleların dikkatini çekmesine neden olabilir.

15) Suçlulara yardım etmek de suç işlemektir. Bu nedenle herhangi bir suçluya yardım eden bir büyücü, suçlunun suçu ne ise aynı suç ile yargılanır.

16) Bir büyücünün hangi nedenle olursa olsun kendini kopyalaması kesinlikle yasaktır. Bunun nedeni kopyalama sırasında sadece bedenin kopyalanıp, ruhun tek kalmasıdır. Bu tek ruh da oluşan bdenler arsında paylaşılır ve öyle bir an gelir ki ruh yok olur. Ruhun yok olması da ölmektir.

17) Bakanlıkta veya herhangi bir özel konumda çalışan büyücü, konumundan yararlanıp ayrıcalık isteyemez. Bu durumlarda büyücü görevden alınır.

18 )Büyük ve güvenli bir büyücü bankası olan Gringotts'a kötü amaçlarla girilemez. Buradan birşeyler çalmak imkansız denecek kadar zordur. Tüm bunlara rağmen Gringotts'a girmeyi başarıp, hırsızlık yapan kişi Azkaban'da en ağır cezaya çarptırılır. Ruh emici öpücüğüyle ruhu emilir...

19)Büyüyle zeki olmak imkansız denecek kadar zordur. Bunu başarabilmek olağanüstü bir büyücülük yetisi ister. Bir insanı büyüle zeki yapmaya çalışmak büyük bir suçtur.

20)Kumar oynamak büyük bir suçtur. Fakat kumar oynarken kazanmak amacıyla büyü yapmak daha büyük bir suçtur.

21)Cincüce altınları belli bir süre sonra kaybolan altınlardır. Harcama yapılırken bu altınların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu suçu işleyen kişi parayı faiziyle sahbine vermek zorundadır.

22)Bir cismin biçmini değiştirip para olarak kullanmak çok büyük bir suçtur. Farkedildiğinde verilecek ceza iki gün süreyle suçu işleyen büyücüyü biçim değiştirmeyle bir hayvana veya cansız bir varlığa çevirmektir.

23)Gizli görevler dışında çok özlü iksir kullanmak oldukça tehlikeli ve yasaktır. İkisirin yapımında veya kullanımındaki küçük bir hata bile sonu ölüme gidebilecek kazalara neden olmaktadır.

24) Aşk iksiri yapmak kesinlikle yasaktır. Yapımı neredeyse çok özlü iksir kadar zordur. Aşk iksirleri kullanılmadığı sürece kuvvetlenir, zamanla zehir etkisi bile gösterebilir. Bu nedenle kullanımı bakanlık tarafından yasaklanmıştır.

25)Büyü yasalarına uyulması kesinlikle zorunludur. Uymayanlar bakanlık mahkemesi tarafından en ağır şekilde cezalandırılır.

-
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Cadı ve Büyücü Yasaları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: SİHİR BAKANLIĞI :: Cadı ve Büyücü Yasaları-
Buraya geçin: